O Modran Klimko Wine

Rodinné vinárstvo MODRAN KLIMKO WINE začalo produkciu odrodových vín z vlastných vinohradov v roku 2016. Mladý vinár Tomáš Klimko sa však pestovaniu hrozna a výrobe vína v Modre venuje už viac ako 15 rokov. Začínal v rodičovskej pivnici kde dorábal víno pre rodinu a priateľov. O niečo neskôr začal so štúdiom geológie na Prif UK v Bratislave, ktoré ukončil v roku 2012 získaním doktorského diplomu v odbore mineralógia. V súčasnosti sa stále častejšie potvrdzuje, že geológia bola dobrou voľbou aj v súvislosti s vinohradníctvom a vinárstvom. V roku 2012 spoločne s bratom Jurajom založili vinárstvo Vínko Klimko Modra a od roku 2016 produkuje Tomáš vína pod novou značkou MODRAN KLIMKO WINE.

K vínu či skôr vinohradom som mal veľmi blízko už od útleho detstva. Ako chlapec som vo vinohradoch trávil veľa času pri detských hrách a objavovaní prírody. Neskôr som začal obrábať rodinné vinohrady a zo sympatii sa stávala povinnosť, z ktorej často plynula nevôľa. Na to aké skutočné bohatstvo sa skrýva vo vinohradoch som prišiel až v čase keď som ochutnal prvé pekné vína. Keďže som Modran, bolo to už naozaj dávno...

Víno sa rodí vo vinohrade! Klišé, ktoré je však pravdivé a je potrebné byť hrdý na postupnosť, najprv vinohradník, potom vinár. Hrozno pestujeme výhradne v modranskom chotári na rozlohe niečo málo cez 2 hektáre. Každý z vinohradov predstavuje samostatný ekosystém so špecifickými geologickými, pôdnymi, ale aj mikroklimatickými podmienkami.

Naše hrozno dozrieva na slnečných južných svahoch s ľahkou piesočnatou pôdou s množstvom úlomkov modranského granitu (žuly), ale aj na hlbokých, ťažkých hlinitých pôdach na rovinách. Víno vyrábame predovšetkým z  odrôd typických pre modranský chotár. Je to hlavne Veltlínske zelené, Müller-Thurgau, Pinot blanc, Tramín červený, Muškát moravský, Rizling vlašský, Svätovavrinecké a Frankovka modrá. Naše vína sa vyznačujú senzorickou čistotou a odrodovým charakterom.